Jak vybrat správného rudla?

Asi každý má představu, co je rudl a k čemu slouží. Jednotlivé rudly se od sebe však liší. Na co si dát pozor a v čem jsou rozdíly? Přečtěte si, jaké jsou varianty rudlů a vyberte si ten správný.

 

 

Druhy rudlů

 

Rudly s nosností 200 kg

 

Rudly s nosností 250 až 300 kg

 

Rozkládací rudly

 

Schodišťové rudly

 

 

Jak se rudly vyrábí a jaké jsou možné konstrukce?

 

Nejčastěji se rudly konstruují svařováním ocelových trubek a plošina z ocelového plechu. Kola jsou s plnými gumovými obručemi nebo s nafukovacími pneumatikami. Disky jsou plastové nebo kovové.

 

 

Kolečka

 

Rudly s nižší nosností mají plastové disky. V nejlepších případech jsou kola v kovových ložiscích, obyčejně jsou pouze v kluzných. Speciální konstrukci pak nesou schodišťové rudly. Ty totiž pro usnadnění pohybu po schodech mají na obou stranách 3 kolečka na společné ose, díky které je manipulace do schodů i opačným směrem podstatně bezpečnější.

 

 

Materiály

 

Rudly jsou nejčastěji vyráběné ze svařených ocelových trubek. Další možností konstrukce jsou hliníkové nebo nerezové trubky. Hliníkové vynikají nižší hmotností, nerezové zase dlouhou životností. Kvůli vyšší ceně však nejsou tak časté.

 

 

Konstrukce rudlů

 

Konkrétních druhů konstrukcí rudlů je mnoho. Nejčastěji se využívají jednoduché konstrukce z ocelových trubek a obdélníkovou lopatou. Existují ale také skládací rudly, které jednak šetří místo, ale hlavně se dají snadno převážet autem, včetně rudlů se sklápěcí lopatou.

 

 

Ložná plocha

 

Ložná plocha v podobě obdélníkové lopaty může mít různé rozměry. K dostání jsou ale i další druhy se speciální úpravou  - např. rudly na sudy, popelnice, na plynové lahve, rudly s drátěnou mřížkou atd.

 

Rudly mají také různou výšku podle toho, k čemu jsou určené. Pro přepravu menších předmětů stačí nízké rudly, při převážení velkých kusů nábytku, lednic apod. jsou ale vhodné spíše rudly se zvýšenou ložnou plochou. Rudly na sudy mají dokonce variabilní výšku kotvící pojistky, aby byl převoz bezpečný pro různě velké sudy.

 

 

Držadla

 

Držadla u rudlů jsou prakticky výlučně vyrobeny z plastu. Nejčastěji se na rudlech objevují 2 druhy – obyčejné rukojeti, nebo rukojeti s můstkem, který zabraňuje sklouznutí rukou z rukojetí během převozu.

 

 

Jaké jsou jeho výhody?

 

Velkou výhodou rudlu je, že nepotřebuje žádný složitý zácvik, je poměrně levný a dostupný. Je v podstatě nezbytným prostředkem každého nákladního automobilu převážející hůře manipulovatelné věci.

 

Velkou výhodou rudlu je možnost převážení rozměrných a těžkých předmětů. Mnohdy může 1 člověk pomocí rudlu přemístit předmět, který by bez rudlu sám přemístit nemohl. Není tak třeba shánět pomocníky na přemisťování velkých balíků, nábytku a dalších předmětů. S rudlem si také ušetříte čas, protože naráz převezete více, než přenesete v rukách.

 

Pomoc rudlu oceníte také při stěhování předmětů. Při stěhování po schodech s běžným rudlem je vhodné ponechat pneumatiky mírně podhuštěné. Nejlepším řešením je však jednoznačně schodišťový rudl, se kterým se po schodech pohybuje nejsnadněji a také nejbezpečněji.

 

Další z výhod rudlů je jejich skladnost. Nejedná se o žádné velké zařízení a tak nezabírá mnoho místa ve skladech, obchodech i domácnostech. Pokud nemanipulujete s extrémně těžkými předměty, jsou skvělé skládací rudly, které můžete snadno převážet i v kufru osobního automobilu.

 

 

Jak manipulovat se zbožím pomocí rudlu?

 

S rudlem je třeba manipulovat plynule, břemeno na něm musí být uloženo pokud možno co nejstabilněji. Pokud nelze stabilitu zajistit, je třeba využít pomoci dalšího člověka, který bude držet břemeno v rovnováze.

 

Zboží, kterým chceme manipulovat, by mělo být ve stabilním obalu. Nejčastěji jde o krabicepřepravkybedny, ale i pytle. Při nakládání jednou rukou držíme stoh přepravek nebo krabic, druhou rukou jednu rukojeť rudlu. Náklad nakloníme od sebe a druhou rukou zasuneme rudl plošinkou pod náklad. Potom zvrátíme rudl i s nákladem mírně na sebe. Naložený rudl tlačíme před sebou. Nestabilní, ale lehčí náklad můžeme jednou rukou přidržovat, k řízení zpravidla stačí jedna ruka.

 

Pro převážení rozměrnějších předmětů (např. velkých krabic) je vhodnější větší lopata rudlu, která značně přispívá ke stabilitě.

 

Co se týče ochrany zboží během manipulace, je možné využít různé materiály. Pokud je břemeno zabalené, není co řešit. Pokud ale převážíte již vybalené věci (typicky nábytek, lednice apod. při stěhování), je vhodné je ochránit před poškrábáním. Pomůže zabalení do stretch folie, bublinkové folie, vlnité lepenky, nebo jednoduše přes rudl natáhnout deku.

 

 

Nákupního rádce připravil obchod Obalove-Materialy.cz.